czw. Lip 2nd, 2020

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Proste sposoby na ochronę środowiska

2 min read

Ochrona środowiska to temat coraz częściej poruszany w debacie publicznej. Zagadnieniem tym zajmują się wielkie organizacje, a sposobem zwrócenia na nie uwagi bywają spektakularne akcje. W efekcie przeciętny obywatel jest świadomy, że powinien chronić przyrodę. Niestety nie zawsze wie, jak może to zrobić. Tymczasem skuteczna ochrona środowiska opiera się głównie na małych codziennych wyborach.

Ograniczenie własnego śladu węglowego

W pierwszej kolejności warto ograniczyć działania, które niekorzystnie wpływają na przyrodę. Wybór komunikacji miejskiej zamiast samochodu przełoży się na zmniejszenie ilości spalin. To samo dotyczy wyłączania światła w pustych pomieszczeniach, a także niekorzystanie z trybu czuwania w urządzeniach. Ludzi bogatych zachęca się do zostawienia prywatnych samolotów w hangarze i wyboru lotów rejsowych. Przeciętny obywatel kraju nad Wisłą nie ma takiego dylematu. Mimo to powinien spojrzeć na częstotliwość swoich podróży jako coś szkodzącego przyrodzie. I w miarę możliwości latać rzadziej.

Tak jest mało wody

O deficycie wody w Polsce mówi się sporadycznie, ale w wielu częściach świata jest to już poważny problem. Bynajmniej nie sprowadza się on do obszarów pustynnych. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że ochrona środowiska w znacznej mierze zależy od równowagi hydrologicznej. Długie gorące kąpiele są relaksujące, ale mimo to naturze na dobre wyjdzie ich ograniczenie. Prysznic wymaga mniej wody, nie powinna też non stop lecieć z kranu podczas mycia zębów. W ramach świadomego podejścia do gospodarowania zasobami hydrologicznymi, można ograniczyć liczbę kupowanych butelek wody mineralnej. Są wykonane z plastiku, zalegającego już nie tylko na wysypiskach, ale pokrywającego też dna oceanów. Bardziej ekologicznie będzie wyposażyć się w filtr do kranówki lub korzystać z dystrybutora. 

Segregowanie śmieci to najlepsza ochrona środowiska

Segregacji odpadów uczą się już małe dzieci. I dobrze, ponieważ recykling to fundament kształtowania świadomości ekologicznej. Przez ostatnie dekady był ignorowany. W efekcie śmieci, na czele z plastikiem, tworzą góry przysłaniające horyzont. Pokrywają nawet najgłębsze zakamarki akwenów wodnych, stanowią plagę w lasach i na terenach do niedawna nietkniętych ręką człowieka.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.