nie. Gru 5th, 2021

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak chronić pomidory przed szkodnikami?

2 min read

Choć problemy, jakie generują szkodniki pomidorów są poważne, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na nieustanne zmaganie się z nimi. Warto poznać więc najważniejsze zalecenia dotyczące uprawy tej rośliny. Wskazane jest też zapoznanie się z samymi szkodnikami, które w uprawach pomidorów wywołują największe straty.

Na to zwracaj szczególną uwagę

Pomidory nie należą do roślin, których uprawa może uchodzić za skomplikowaną. Jeśli jednak mamy być z niej zadowoleni, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza mówi o tym, że zakładając uprawę pomidorów należy zwracać baczną uwagę na ich sąsiedztwo. Nie powinny pojawiać się one tak w otoczeniu roślin ozdobnych, jak i warzyw, jeśli te uprawiane są pod osłonami. Szkodniki, które upodobały sobie szklarnie, wcale nie są im wierne. W okresie wiosennym spora ich część potrafi zmieniać miejsce bytowania, okoliczne pola wydają się zaś najłatwiejszym celem. Uprawa pomidorów może być też zagrożona, jeśli zdecydujemy się na nią w sąsiedztwie sadów. To właśnie tam najczęściej pojawiają się mszyce. Pomidory nie są ich ulubionym pokarmem, z pewnością jednak nie pogardzą i nimi. Warto też pamiętać o roli rozsady pomidorów. Musi pochodzić ona ze sprawdzonego źródła, tylko wtedy mamy bowiem pewność, że jest wolna od szkodników.

Stonka ziemniaczana postrachem pomidorów

Szkodniki pomidorów często okazują się owadami, których zainteresowanie tym warzywem wcale nie wydaje się oczywiste. Tak jest choćby w przypadku stonki ziemniaczanej, a więc chrząszcza z rodziny stonkowatych, który jest w stanie uszkodzić pomidory tylko dlatego, że te znajdują się w pobliżu upraw ziemniaków. Stonka najczęściej pojawia się w drugiej połowie maja, choć można spotkać ją także na początku czerwca. Jej żer na pomidorze jest tak zwanym żerem dopełniającym, nie oznacza to jednak wcale, że mamy do czynienia z ograniczonymi stratami. Na szczęście, stosunkowo rzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której stonka składa na pomidorach jaja. Likwidacja stonki na pomidorach nie jest prosta, najlepsze rezultaty przynosi przy tym żmudna praca polegająca najpierw na jej ręcznym zbieraniu, a następnie również na niszczeniu. Jeśli zaobserwujemy larwy, konieczne stanie się użycie odpowiedniego preparatu biologicznego.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.