sob. Sty 16th, 2021

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak dbać o uprawy ogórków

2 min read

Rośliny to żywe organizmy, które podobnie jak ludzie, ptaki i zwierzęta mają swój cykl życia, a także zmagają się z różnego rodzaju chorobami, które mogą mieć swoje źródło wśród bakterii, grzybów, jak i wirusów. Dziś zajmiemy się najczęstszymi chorobami, które dotykają uprawy ogórków, a także odpowiemy na pytanie, jak sobie z nimi radzić, a także, co należy zrobić, żeby ich uniknąć.

Z czym zmagają się ogórki.

Do najczęstszych chorób, które dotykają upraw ogórków, należą: Mącznik prawdziwy i rzekomy, kanciasta plamistość ogórka, a także mozaika ogórka. Choroby ogórków podobne jak te dotykające inne rośliny mają swoje podłoże w biologicznych czynnikach zewnętrznych tj. grzybach (Oba rodzaje mącznika), bakteriach (kanciasta plamistość ogórka), wirusach (mozaika ogórka). Czynniki te pojawiają się w sprzyjających dla nich warunkach, w przypadku grzybiczych zakażeń wiąże się to z wysoką wilgotnością, a także brakiem dezynfekcji narzędzi rolniczych, podobnie z resztą jest z kanciastą plamistością ogórka, która najlepiej rozwija się podczas wilgotnych dni o wysokiej temperaturze sięgającej 25-27 stopni Celsjusza. W przypadku mozaiki ogórka, chorobę tą często przenoszą mszyce, które zarażają słabsze rośliny.

Cabrio Duo Target

Jak sobie radzić z zakażeniem

Zakażenia ogórków potrafią zniszczyć całą uprawę, dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie środki ochronne jak zmienność upraw, nie za mocne nawożenie azotem, podlewanie roślin wywarami z roślin takich jak np. czosnek, cebula, dokładne usuwanie zakażonych roślin, tak by choroby się nie mogły szybko rozprzestrzenić. Należy też dezynfekować narzędzia rolnicze i dbać o wysoką jakość nasion, gdyż zakup zarażonych nasion może zniszczyć całą uprawę. Podjęcie odpowiednich środków zaradczych jest szansą, że uprawy uda się uratować, a także ograniczyć straty związane z chorobą roślin. Odpowiednio szybka reakcja pomaga poradzić sobie z infekcjami jeszcze w fazie rozwoju, niemniej wymaga to częstego doglądania roślin i dbania o ich jakość.

Rozwój chorób roślin w tym ogórków należy ograniczać jeszcze w fazie, gdy zaczną one kiełkować, gdyż już małe rośliny są narażone na ataki chorób, zarówno tych grzybiczych, jak i wirusów i bakterii. Jednak odpowiednie środki mogą zatrzymać rozprzestrzenienie się infekcji na całą uprawę.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.