nie. Gru 5th, 2021

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak uprawiać zioła w domu?

2 min read

Uprawa ziół w domu nie musi być frustrująca. Należy wybrać te, które najczęściej używamy w swojej kuchni i przygotować dla nich odpowiednie warunki.

W marketach możemy kupić pięknie rozwinięte sadzonki i od razu cieszyć się zielenią na parapecie. Jednak te roślinki są już dojrzałe i należy pamiętać, że w niedługim czasie mogą zakwitnąć, przekwitnąć a następnie uschnąć. Dwa kolejne sposoby na uprawę ziół w domu to kupno młodych sadzonek prosto ze szklarni albo samodzielne wysianie nasion.

Wysianie ziół w doniczkach

Po pierwsze zastanówmy się gdzie docelowo będą stały doniczki z ziołami? Na parapecie czy na balkonie? Jeśli posiadamy mocno nasłonecznione stanowiska możemy uprawiać zioła pochodzące z basenu morza śródziemnego np. bazylię, oregano, tymianek, rozmaryn. Natomiast na zacienionych parapetach i balkonach dobrze rosną mięta, kolendra, szałwia.

Kiedy?

Wysiew nasion następuje zgodnie z kalendarzem wysiewów i trwa od lutego do początku kwietnia. Jednak jest to cecha indywidualna każdej rośliny. Jedne można wysiewać już w lutym (nawet gdy dzień jest jeszcze krótki) inne potrzebują długich okresów nasłonecznienia. Informacje o tym kiedy je siać znajdują się na opakowaniach nasion, lub w kalendarzu wysiewów.

Pamiętajmy, by nie siać zbyt gęsto. Należy ściśle trzymać się wskazówek zawartych na opakowaniu z nasionami. Rośliny nie lubią ścisku i konkurencji. Jeśli bazylia ma zbyt ciasno w swojej doniczce to łodygi będą wysokie a liście rozwiną się na ich wierzchołkach. Nawet jeśli w małej doniczce wzejdzie nam dużo sadzonek danej rośliny to jeszcze nie jest powód do zmartwienia. Wystarczy w odpowiednim czasie przerwać sadzonki na kilka mniejszych kęp i wsadzić je w osobne doniczki.

Bardzo popularnymi roślinami uprawianymi w domu, zaraz obok ziół, są mini pomidory. Są stosunkowo łatwe w uprawie i efektowne. Jedynym ich wymogiem jest słoneczne miejsce. Nasiona pomidora najlepiej siać w marcu gdy dzień jest wystarczająco długi. Gdy sadzonki są już duże można przesadzać je do większych pojemników. Po majowych przymrozkach najlepiej sadzonki pomidorów czują się na balkonie bądź na zewnętrznym parapecie.

Poza względami kulinarnymi zioła i warzywa uprawiane w domu stanowią modny dodatek wystroju wnętrz. Rośliny ustawione na parapecie czy na balkonie niwelują nadmiar promieni słonecznych oraz oczyszczają powietrze.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.