nie. Gru 5th, 2021

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Naturalny nawóz

2 min read

Jeżeli szukamy naturalnego nawozu, łatwego w produkcji i przygotowaniu oraz generującego niskie koszty to nawóz będzie świetnym rozwiązaniem. Bakterie, grzyby oraz drobne zwierzęta powodują, że rozkładowi ulega kompost, który jest substancją organiczną.

Ten specyficzny nawóz do roślin jest produkowany naturalnie i praktycznie bez ingerencji człowieka. Odpadki rozkładają się w sposób samoistny, a czynnikiem, który odgrywa tu główną rolę jest czas. Musimy odczekać odpowiedni okres, ponieważ bez tego kompost nie powstanie. Musimy pamiętać, że równowaga biologiczna istnieje w bardzo zdrowym ekosystemie, a wynika to z obiegu materii. Dobrze jest pamiętać, że jeżeli będzie w swoim ogrodzie stosować takie zasady jakie faktycznie obowiązują w naturze to możemy oszczędzić naprawdę sporo pracy, a także wydatków.

Dodatkowo możemy dobrze wpłynąć na środowisko naturalne i żyć w zgodzie z naturą. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, ponieważ ludzie w pogoni za technologią zapominają o tym co najważniejsze, a to jest natura. Próchnica powstaje w środowisku naturalnym podczas rozkładania się resztek pochodzenia organicznego. Słońce i wiatr są przyczyną procesu wyjaławiania gleby. Przez różne czynniki substancje odżywcze nie docierają do korzeni roślin i z tego powoduje nie mogą one rosnąć oraz się rozmnażać.

Na ratunek przychodzi wtedy kompost, który dzięki swoim naturalnym składnikom może być używany jako nawóz do roślin. Jest to już metoda poznana w dawnych latach, ponieważ nasi przodkowie wielokrotnie korzystali z tego sposobu nawożenia roślin. Niestety obecnie mamy do czynienia z coraz większą ilością preparatów chemicznych, które nie wpływają dobrze na życie roślin. Wielu ludzi używa pestycydów, które są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. W miarę możliwości dobrze jest ograniczyć kontakt naszych dzieci z roślinami, które były pryskane pestycydami.

Struktura podłoża wyraźnie się poprawia po stosowaniu kompostu. Kompost zawiera próchnicę, która jest dobrze wchłaniana przez glebę razem z wodą. Kompost nie jest szkodliwy dla ludzi ani roślin. Jest to szczególna zaleta stosowania kompostu nad pestycydami. Nie musimy czekać przez okres karencji ani ochraniać naszej skóry. Kompost często jest traktowany jako śmieci i bagatelizowany jest jego wpływ na środowisko.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.