pt. Sie 12th, 2022

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Nawóz w ogrodzie

2 min read

Ogród wymaga użycia nawozów. Bez względu na to, czy uprawia się w nim warzywa, czy jedynie rośliny ozdobne. Nawożenie stanowi podstawę ich pielęgnacji, pozwala na poprawę jakości ziemi i wzmocnienie flory. O czym warto wówczas pamiętać?

Kiedy nawozić?

Pierwszy nawóz najlepiej zastosować wiosną, kiedy temperatury są już na plusie, ale rośliny nie zaczęły jeszcze kwitnąć. W sklepach dostępne są skoncentrowane preparaty, które będą działać przez kilka miesięcy. Decydując się na ich zastosowanie, można zrezygnować z letniego nawożenia. Jeżeli w najcieplejsze miesiące w roku pojawiają się problemy z roślinami, warto zastosować nawozy w płynie. Ich zadaniem jest poprawa warunków glebowych i wzmocnienie flory. Jesienią z kolei najlepiej wykorzystać własny kompost. Wbrew pozorom stworzenie kompostownika nie jest trudne. Wymaga jedynie konsekwencji działania i dobrych chęci. Nawożenie takim produktem pozytywnie wpływa na stan ziemi i przełoży się na bujniejsze plony w kolejnym sezonie. Przed nadejściem zimy można też rozważyć wapnowanie, zwłaszcza gdy ziemia ma zbyt kwaśny odczyn. Co kilka lat najlepiej przeprowadzić test.

Czy nawożenie jest konieczne?

Zdarza się, że rośliny dobrze radzą sobie same, bez ingerencji właściciela ogrodu. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. Na ogół prędzej czy później pojawiają się problemy ze zbyt ubogą czy zakwaszoną ziemią. Ich objawem są słabe plony, szybko psujące się warzywa czy plamy na liściach. Jeżeli ogród ma być miejscem przyjemnym dla oka, warto profilaktycznie go nawozić. Zanim pojawiają się problemy. Jeszcze więcej troski wymaga ogródek warzywny. Licząc na pokaźne zbiory, trzeba się wysilić. Każdy rodzaj ziemi ma swoje określone potrzeby. Gleby piaszczyste wymagają aplikowania większej ilości wapna, z kolei na tych gliniastych sprawdza się dodawanie obornika każdej jesieni.

Wybór nawozów jest obecnie duży. Obejmuje produkty uniwersalne, ale także przeznaczone do potrzeb konkretnych roślin. Nie warto rezygnować z obornika i własnego kompostu. Naturalne składniki skutecznie wzmacniają ogrodową florę, są bezpieczne i pozbawione sztucznych dodatków. Nie zawsze jednak wystarczą, w przypadku dalszych problemów z roślinami, należy poszukać specjalistycznego produktu.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.