nie. Cze 26th, 2022

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Swój własny warzywniak w ogrodzie

2 min read

Promienie słońca i coraz cieplejsze dni zachęcają do pracy w ogrodzie. Pozostawiony sam sobie na długie zimowe miesiące nie prezentuje się teraz najlepiej, więc poświęć mu trochę uwagi. Oprócz standardowych porządków, pielenia grządek i sadzenia kolorowych kwiatów w tym roku pójdź o krok dalej i spraw sobie swój własny warzywniak! Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Uprawa warzyw w ogrodzie ma same zalety- po pierwsze zawsze pod ręką masz zdrowe, niepryskane produkty, których jakości możesz być pewien. Bez sztucznych nawozów i chemikaliów. Samodzielne zasadzenie i doglądanie swojej uprawy da Ci ogromną satysfakcję i nauczy odpowiedzialności. Nie chcesz przecież, żeby twoje zbiory się zmarnowały! Mając stały dostęp do warzyw chętniej będziesz po nie sięgał, a Twoja sylwetka z pewnością będzie Ci za to wdzięczna.

Jakie warzywa nadają się do uprawy w ogrodzie?
Możliwości jest wiele. W swoim warzywniaku możesz uprawiać takie warzywa jak: cebula, ziemniaki, pomidory, buraki, szczypiorek, cukinia, koperek, marchew, rzodkiewka, cukinia. Niektóre z nich dostaniesz w formie nasion, które należy wysiać wprost do ziemi, inne znajdziesz jako sadzonki gotowe do zasadzenia. Przed przystąpieniem do pracy przeczytaj dokładnie ulotkę i zwróć uwagę, w jakim okresie dane warzywo nadaje się do zasadzenia. Koperek bądź marchew można zasiać już w marcu, z zaś z cukinią lub fasolką szparagową musisz się wstrzymać do maja.

Planując swój warzywniak warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem w ogrodzie. Idealnym miejscem dla większości warzyw będzie dobrze nasłonecznione pole. W cieniu pozbawione promieni słonecznych warzywa mogą nie wyrosnąć i bardziej są narażone na choroby. Szczególnie warzywa owocowe, czyli ogórek, papryka, pomidory chętniej rosną w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Ziemia, w której zasadzimy lub zasiejemy nasze warzywa musi być dobrze, głęboko przekopana i żyzna. W tym celu wzbogać ją w materię organiczną i przekop całą jej powierzchnię.

Zmorą każdego ogrodnika są co rusz pojawiające się chwasty, aby się ich pozbyć i cieszyć się idealnym stanem domowego warzywniaka użyj do tego grabi- wyciągną chwasty z korzeniami, nie uszkadzając ich. W tym temacie musisz być wyjątkowo czujnym, jeśli tylko zauważysz niechcianych zielonych wrogów wśród swoich warzyw działaj od razu i wyrywaj je razem z korzeniami.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.