sob. Sty 16th, 2021

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Blaski i cienie automatycznego nawadniania ogrodu

2 min read

Jeśli zależy nam na tym, aby prowadzony przez nas ogród prezentował się naprawdę dobrze, rośliny, które się w nim znajdują, powinny być we właściwy sposób nawadniane. Gdy zajmuje on zaledwie kilka metrów kwadratowych, nie jest to wyzwanie, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać. Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią, nawadnianie ogrodu może zacząć generować problemy. Nawet wtedy jednak uporanie się z nimi wcale nie jest niemożliwe.

Automatyczne nawadnianie i jego zalety

Decyzja o zainstalowaniu systemu automatycznego nawadniania ogrodu jest podejmowana coraz częściej. Osoby wykonujące tego rodzaju krok przeważnie nie posiadają przy tym tylko jednego rodzaju motywacji. Najczęściej zwracają jednak uwagę na to, że system pozwala na oszczędność ludzkiej pracy. Podlewanie terenów zielonych zabiera czas i energię, a jego efektywność budzi spore zastrzeżenia. System automatycznego nawadniania rozwiązuje ten problem. Jego właściciel musi pamiętać jedynie o tym, aby uruchomić go wiosną, a następnie o odwodnieniu przed okresem zimowym. I choć początkowo może być to zaskakujące, okazuje się, że oszczędza się nie tylko czas, ale również wodę. Automatyczny zraszacz pracuje zaledwie kilka minut i potrafi zużyć nawet o połowę wody mniej niż osoba podlewająca ogród ręcznie. Co przy tym szczególnie ważne, nadal mamy do czynienia z jednakowo satysfakcjonującym efektem końcowym.

Czy automatyczne nawadnianie ogrodu ma wady?

Trudno uciec od pytania, o ewentualne wady automatycznego nawadniania ogrodu. Trudno też przekonać kogokolwiek, że nie ma o nich mowy. Najpoważniejsza wiąże się z dużym początkowym wkładem własnym. Kosztowne jest zarówno przygotowanie projektu systemu, jak i jego instalacja. Jest to wydatek jednorazowy, który zwykle zwraca się w dłuższej perspektywie, przeważnie jednak jest on na tyle duży, że uzasadnia refleksję. Nie można też zapominać o tym, że system taki najlepiej jest zainstalować już na etapie planowania ogrodu. Z reguły jest to czas, w którym wydatki piętrzą się przed jego potencjalnym właścicielem. Owszem, na nawadnianie ogrodu można zdecydować się także później, wiąże się to jednak z przekopaniem przynajmniej części terenu zielonego, mamy więc do czynienia z dodatkowym wydatkiem.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.