pt. Sie 12th, 2022

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Hortensja uprawa

3 min read

Hortensja jest to roślina, która pochodzi ze wschodniej oraz południowej Azji. Liście określonej rośliny wyróżniają się owalnym kształtem, są gęsto rozłożone na łodydze, bardzo często mają kolor ciemnozielony, chociaż w niektórych przypadka mogą pojawić się przebarwienia. Kwitnienie ma miejsce na początku okresu letniego i trwa, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Kwiaty rośliny połączone są w bardzo ozdobne, wypukłe oraz kuliste baldachogrona. Pojawiają się w barwach bieli, błękitu, a także różu. Bardzo często uprawia się je w ogrodach ozdobnych. Ponadto wykorzystywane są także do uprawy w doniczkach oraz na kwiaty cięte. Jakie uprawia się hortensję?

Hortensja uprawa

Określona roślina ma dość duże wymagania jeśli chodzi o warunki glebowe. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych oraz próchniczych. Natomiast bardzo źle znosi podłoże gliniaste i ciężkie. Gleba powinna być kwaśna. W sytuacji, w której liście rośliny stają się żółte, albo też jasnozielone informuje to o obecności zasadowego odczynu gleby. Jest to sygnał, aby do podłoża dodać kwaśny, organiczny torf. Jakie jeszcze zasady, w przypadku takiego kwiatu jak hortensja uprawa musi spełniać? Wspomnieć tutaj należy o wymaganiach wodnych. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje ona bowiem bardzo dużo wody. W związku z tym, hortensja dużo lepiej znosi środowisku półcienia, ponieważ w takiej sytuacji łatwiej jej jest zachować odpowiednią wilgotność gleby, chociaż nie oznacza to, że nie kwitnie w pełnym słońcu. W takiej sytuacji uzyskuje się także bardzo znaczne efekty. Jednakże istotnym działaniem wchodzącym w skład pielęgnacji, jest tutaj zapewnienie odpowiedniego nawadniania, przede wszystkim w okresach suszy, a ponadto zabieg ściółkowania gleby, co również przyczynia się do skutecznego utrzymania wilgoci.

Hortensja uprawa – podstawowe błędy

Dlaczego pomimo tego, że staramy się podejmować prawidłowe działania wchodzące w skład uprawy rośliny, nie uzyskujemy spodziewanych efektów? Jakie błędy popełniamy? Jednym z powodów tego, może być przemarznięcie wierzchołków albo całych pędów. Roślina zawiera pędy słabo zdrewniałe, natomiast jej pąki nie posiadają twardych łusek, które zapewniły by ochronę przed mrozem. Mimo, że wiosną z nie przemarzniętych obszarów wyrosną obfite pędy, to brak pędów kwiatowych spowoduje, że nie zakwitną. W takiej sytuacji nasze działanie powinno być ukierunkowane na stworzenie zabezpieczenia przed przemarznięciem w okresie zimy. W takiej sytuacji możemy podsypać rośliny korą, torfem, albo też liśćmi, zachowując wysokość w granicach 20-30 cm. W sytuacji, gdy wszystko wskazuje na to, że mogą wystąpić większe przymrozki, możemy owinąć krzewy papierem. Innym naszym błędem jest przeprowadzenie nieprawidłowego cięcia. Jedynym cięciem które może być tutaj wykonane to likwidacja pędów przemarzniętych po okresie zimowym oraz kwiatostanów, które uległy przekwitnięciu. Inne działania w tym zakresie przyczyniają się do powstania nieprawidłowości. Jakie jeszcze nieprawidłowe działania w przypadku rośliny takiej jak hortensja uprawa może obejmować? Wymienić tutaj można kwestie nieprawidłowości w nawożeniu rośliny. Nieodpowiednia zawartość fosforu, azotu, magnezu oraz żelaza przyczyni się do słabego wzrostu, a także braku zawiązywania się pąków kwiatowych. W takiej sytuacji możemy wykorzystywać mieszanki nawozów, które w sposób specjalny przeznaczone są do określonej rośliny.

Hortensja uprawa – rozmnażanie

Skuteczne rozmnażanie rośliny następuje za pośrednictwem sadzonek zielnych, które podlegają cięciu w czasie od czerwca do sierpnia, a w dalszej kolejności wysadzane są do pojemników inspektowych. W lokalizacjach tych rośliny powinny znajdować się przez cały rok. W stałe miejsca wysadzane są natomiast w kolejnym roku. Taka technika rozmnażania polecana jest także w odniesieniu do dużych, wielkokwiatowych odmian.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.