śr. Gru 2nd, 2020

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak uprawiać hortensję?

2 min read

Uprawa roślin ozdobnych niewątpliwie wymaga pewnej wiedzy i jeszcze większej cierpliwości. Wśród takich roślin mamy na przykład: liczne krzewy i kwiaty – (jak chociażby popularną hortensję) czy różne drzewka owocowe – do wyboru i do koloru. Na rynku wydawniczym istnieje wiele poradników, dzięki którym nawet ci początkujący działkowicze mogą dość szybko odkryć tajniki pielęgnacji roślin. Skupmy się jednak na wspomnianej, wspaniałej hortensji. Jak ją uprawiać? Na co trzeba uważać?

Jako roślinka ozdobna, nasza hortensja ma kwiatostany kuliste, a ich barwa jest różowa, czerwona albo niebieska i zależy od odczynu gleby. Dla roślin tych bardzo ważna jest kwaśna i wilgotna gleba, i muszą rosnąć one w miejscach takich, które są zdecydowanie odsłonięte od wiatru. Na zimę z kolei należy je okrywać. Hortensje dzieli się oczywiście na gatunki kwitnące na pędach tegorocznych oraz również takie, które kwitną na pędach starszych.

Przy uprawie hortensji bardzo ważne jest więc to, abyśmy zapoznali się z jej preferencjami w zakresie odpowiedniego cięcia! Ta ogrodowa kwitnie oczywiście na pędach starszych, a jej pąki zawiązują się w okresie letnim danego roku, który poprzedza kwitnienie. Tutaj cięcie polegać będzie na usunięciu jej przekwitłych kwiatostanów.

Wiosną musimy z kolei skrócić pędy kwitnące w ubiegłym roku – tniemy je nad dolnymi pędami bocznymi. Uwaga! Usuwamy również pędy uszkodzone, tzn. chore. Jeśli chcemy je na przykład rozmnożyć, to możemy to zrobić poprzez odpowiednie sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych w czerwcu. Warto pamiętać, by naszym pięknym hortensjom zapewnić bardzo dobre warunki, aby się one zdrowo rozwijały. Gorzej, kiedy pojawi się choroba lub kwiaty zaatakują liczne, bardzo paskudne i niebezpieczne szkodniki. To bardzo poważne problemy. Szczególnie życie osłabionej rośliny może uprzykrzyć mącznik prawdziwy.

To nic innego, jak mączasty nalot, który pojawia się nagle na wszystkich częściach rośliny. I może on niestety przyczynić się do całkowitego zamierania. Co wtedy należy robić, jak przeciwdziałać i ratować? Nie panikować i zastosować oprysk w postaci odpowiedniego preparatu! Inną często występującą chorobą może być tzw. szara pleśń, a także ta o podłożu fizjologicznym, czyli chloroza. Wówczas musimy zacząć działać i zakwasić podłoże!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.