nie. Cze 26th, 2022

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak dobrze zaprojektować ogród?

2 min read

Gdzie poprowadzić ścieżki? Jak wytyczyć trawnik? Czy miejsce zabaw dla dzieci wyznaczyć w słońcu czy w cieniu? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie planując ogród. Jednak istota jego udanej stylizacji nie zależy wyłącznie od optymalnej organizacji terenu. Także od rzeczy, o której często zapominamy – a mianowicie od związku z otoczeniem, od harmonii z przestrzenią, która rozciąga się „za płotem”.

Blisko natury i tradycji

Style ogrodów wyrastają z lokalnych tradycji. Zarówno ich kształt, jak i wykorzystywane surowce, były niegdyś typowe dla danego miejsca, bo zbyt kosztowne było sprowadzanie ich z daleka. Ogród zawsze odzwierciedlał geologię terenu i nawiązywał do miejscowych tradycji, o czym warto pamiętać i dziś.

Na przykład na wsi krajobraz został ukształtowany przez rolnictwo. Składa się nań szachownica pól, miedze, łąki, płoty. Udana stylizacja ogrodu na wsi powinna korzystać z tych inspiracji, co niestety wcale nie jest częste. Dziś na wsi częściej spotkamy przystrzyżone równo trawniki z rzędami tuj niż naturalne nasadzenia z kępami malw i łubinów, łanami dzikich kwiatów i ziół, tak popularne w ogródkach naszych dziadków. Na wiejskich podjazdach i ścieżkach dzisiaj królują takie same granitowe kostki, a pod drzewami stoją identyczne meble ogrodowe z marketu. Zapominamy, jak bardzo podnosi walory stylistyczne ogrodu użycie lokalnego surowca – glinianych cegieł, żwiru z miejscowej żwirowni, kamienia, drewna.

Harmonia prostoty

Ogrody wkomponowane w otoczenie mają miłą dla oka spójność i harmonię. W ten sposób unikamy nieprzyjemnych dysonansów, z powodu których ogród przestaje pełnić funkcję, jaką mieć powinien, czyli miejsca tworzącego nastrój spokoju i relaksu.

Szukanie spójności z otoczeniem może wydawać się trudniejsze w mieście, w ogrodach otoczonych murami. Ale łatwo unikniemy stylistycznych błędów, jeśli będziemy trzymać się najprostszych rozwiązań. Najlepszym wyjściem będzie dopasowanie ogrodu do stylu domu, powiązanie go z przestrzenią mieszkalną, uczynienie zeń jeszcze jednego zewnętrznego pokoju. Użyte surowce i meble mogą nawiązywać do wyglądu wnętrz lub budynku.

Zwykle łatwiej jest urządzić wnętrze domu, nadając mu określony charakter, niż jego otoczenie. Zasady są jednak takie same. O stylizacji powinny decydować położenie, wygląd domu i nasze upodobania.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.