nie. Cze 26th, 2022

Doniczkowy.pl

Uprawa roślin doniczkowych

Jak upiększyć swój trawnik za pomocą aeratora?

2 min read

Czy Twój trawnik po zimie wygląda dużo gorzej? Trawa, narażona na działanie niskich temperatur i ukryta przez kilka miesięcy pod warstwą białego puchu nie odrasta odpowiednio szybko? Martwisz się o stan swojego podwórka? Zaradzić temu może zakup aeratora.

Co to jest aerator?

Aerator to urządzenie służące do aeracji trawników. Ten proces polega na napowietrzaniu gleby, spulchnianiu jej, co pomaga trawnikowi w odroście i zazielenieniu się. Trawa po aeracji zwiększa masę swoich korzeni, darń jest też lepiej odżywiona i dużo zieleńsza. Aeratory penetrują glebę za pomocą ostro zakończonych zębów bądź rurek umieszczonych na obracającym się wale. Najlepiej stosować je po zimie, a w razie potrzeby powtarzać zabieg w dalszej części sezonu.

Jaki aerator wybrać?

Aerator może posiadać napęd lub wykorzystywać tylko siłę Twoich rąk. Aerator beznapędowy występuje w postaci wałka z kolcami, którym łatwo nakłujesz darń. Ciekawym rozwiązaniem są też nakładki na buty z gwoździami, sam spacer po trawniku pomoże Ci wzmocnić korzenie traw. Aerator z napędem elektrycznym najlepiej stosować na dosyć małej powierzchni – idealnie pasują do pielęgnacji domowego trawnika. Jeżeli potrzebujesz większej mocy, zdecyduj się na aerator spalinowy, którym spulchnisz glebę na powierzchni nawet kilku arów.

Jak aerować glebę?

Przede wszystkim zadbaj o suchość podłoża. Aeracja trawnika, który jest wciąż wilgotny, to nietrafiony pomysł. Podobnie stosowanie aeratora na glebie wciąż zmarzniętej. Poczekaj na suche, słonecznie dni i przytnij trawnik do długości około 3 centymetrów. Za pomocą grabi pozbądź się skoszonej trawy, by ułatwić sobie dalszą pracę. W zależności od tego, jaki aerator posiadasz, aerację prowadź w jednym kierunku, bądź powtórz ją prostopadle do poprzedniego kierunku jazdy. Jeżeli aerujesz luźniejsze podłoże, odstępy między otworami powinny wynosić około 15 centymetrów. Jeżeli zaś podłoże jest twardsze – należy aerować z odstępem 10 centrymetrów. By poprawić wygląd domowego trawnika, wystarczy zastosować aerację powierzchniową – głębokość otworów nie musi przekraczać 4 centymetrów.

Czy warto zakupić aerator?

Jeśli zależy Ci na doskonale wyglądającym trawniku, a chcesz oszczędzić siły, zdecyduj się na zakup własnego aeratora. Elektryczny lub spalinowy, w zależności od potrzeb, poprawi stan Twojego przydomowego podwórka jak i większych połaci terenu. Odpowiednio wykonana aeracja to gwarancja cieszących oko efektów na długie miesiące.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.